افزایش جمعیت سالخوردگان؛ تهدیدی برای صندوق‌های بازنشستگی/ حرکت جهانی به سمت افزایش سن بازنشستگی
میانگین سن بازنشستگی در ایران حدود ۵۲سال است. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته، کارمندان تا ۶۵سالگی کار می‌کنند.
پیش بینی اخلاق شما در سالمندی
اگر تنبل و کم حوصله اید در پیری وبال دیگران خواهید شد .اکنون تنبلی شما در حدی نیست که به انجام کارهای شخصی خود مبادرت نکنید بلکه تنها از کمک به دیگران ابا می کنید اما در سالخوردگی چه بخواهید و چه نخواهید خودتان را بلای زندگی دیگران خواهید کرد.
الماس درون بازنشستگان
هر شخصی درون خود، دارای مشخصات و مواهبی است که ما به آن الماس درون می گوئیم و این الماس در زمانی که فرد به درجه بازنشستگی نائل میشود، به مراتب درخشان تر و پرنورتر از زمانهای دیگر نمایان می شود.
​نامه بازنشستگی‌ام را پاره کردم و گفتم هستم
می‌پرسم: «شما بازنشسته شده بودید، اما داوطلبانه آمدید بخش قرنطینه. بدون تعارف بعد از گذشت 10 روز پشیمان نشدید؟» جوابش به کار همه ما در این روزها می‌آید: «شب‌ها در قرنطینه، نماز که می‌خوانم و دراز می‌کشم، وقتی شانه‌هایم را از فرط خستگی نمی‌توانم روی بالش بگذارم، وقتی دلم هوای بچه‌هایم را می‌کند و دلم می‌گیرد، شعری که وِرد زبان رفیق جانبازم بود را زمزمه می‌کنم و آرام می‌شوم؛ گرچه شب تاریک است... دل قوی‌دار، سحر نزدیک است».
چگونه سالمند شادتری را داشته باشیم؟
سالمندی آخرین مرحله زندگی هر فردی محسوب می شود. سن مربوط به این دوران از 65 سالگی به بعد است. یعنی سن هر فردی که از 65 سال گذشت، وارد مرحله سالمندی شده است. حال چگونه می توان در این دوران شادکامی را چاشنی زندگی سالمند کرد؟
راههای جلوگیری از افسردگی در دوران بازنشستگی
بازنشستگی رویداد مهمی است که از جنبه های گوناگون قابل مطالعه و بررسی می باشد و دگرگونی و تغییرات در زندگی به وجود می آورد که از ابعاد گوناگون این تغییر و تحولات قابل بررسی است .
پایگاه اینترنتی " لیو استرانگ " درگزارشی درباره ویژگی های بازنشستگی و تاثیرات آن بر زندگی اشخاص ، راههای جلوگیری از ابتلا به افسردگی و دیگر عوارض روحی را در دوران بازنشستگی را توصیه کرده است .
دوازده فعالیت مهم که پس از بازنشستگی باید به آنها بپردازید
اولین بخش زندگی بسیاری از افراد به فعالیتهای کاری خسته کننده می گذرد، و بخش آخر زندگی شان پس از بازنشستگی نیز با انجام کارهای خسته کننده تلف می شود. با این حال، خبر خوب این است که تعداد کسانی که از بازنشستگی لذت می برند بیش از آنهایی است که آن را تلف می کنند.
کارآفرینی شغلی مناسب برای بازنشسته ها
توجه به اقلیم، ظرفیت ها و نیازهای هر منطقه یکی از نکات کلیدی کارآفرینی می باشد. "محمدرضا ابراهیمی" با نگاه به این نکته "کارگاه تولید کودهای آلی" احداث نموده و با تولید 4 نوع کود آلی توانسته تولید محصول پسته در منطقه بافق استان یزد را چند برابر نماید. اشتغال زایی و افزایش سرانه تولید از ثمرات فعالیت های این بازنشسته بافقی می باشد. گفت و گوی کوتاهی با این کارآفرین و پیشکسوت جهادی انجام گرفته که ادامه خلاصه از آن را می خوانید:
آموزگار محیط‌زیســت
مادربزرگ برای سرگرمی ‌نوه خردسالش با چوب بستنی کلی کاردستی ساخت. آدمک، قاب عکس و... و. نوه از این همه اسباب‌بازی جدید ذوق کرد و سرکیف شد.
توصیه چند بانوی بازنشسته: از دوران پس از کار نترسید زندگی کنید
از آنجا که شغل، بخشی از هویت ما محسوب می‌شود، کنار‌گذاشتن آن در سن بازنشستگی نباید احساس خوشایندی داشته باشد.
فرد بازنشسته را نباید به چشم کهنسال نگاه کرد/ افراد بازنشسته، مُستعد ابتلا به افسردگی هستند
در جامعه ایرانی، ‌دوران بازنشستگی یکی از مراحل زندگی فرد است که بسته به زمان آغاز اشتغال از دهه پنجم زندگی آن ها آغاز می شود.
شما همانقدر سن و سال دارید که حس میکنید نه اونی که در شناسنامه نوشته شده است!
بازنشستگی به عنوان یک واقعه مهم در زندگی و انتقال از دوره کار به دوره فارغ از مسئولیت های اصلی اجتماعی و زندگی است.
روشهای فرار از کسالتهای بازنشستگی
مهم‌ترین کلید برای داشتن دوران بازنشستگی شاد و موفق این است که به سادگی خودتان را به انجام دادن کاری مشغول‌سازید و هر آنچه دوست دارید، انجام دهید...
چگونه از دوران بازنشستگی لذت ببرید
امنیت مالی در دوران بازنشستگی چیزی است که بیشتر مردم به آن توجه دارند و این امنیت به وجود نخواهد آمد مگر این‌که از قبل برای آن برنامه‌ریزی و نسبت به آن احساس مسئولیت کرده باشید.
از سلامت روان بازنشستگان چه خبر؟!
سازمان جهانی بهداشت، سلامت را تنها در وضعیت جسمانی مطلوب نمی داند بلکه سلامتی را مجموعه رفاه و آرامش روانی، جسمانی و اجتماعی تعریف کرده است.