چگونه سالمند شادتری را داشته باشیم؟
سالمندی آخرین مرحله زندگی هر فردی محسوب می شود. سن مربوط به این دوران از 65 سالگی به بعد است. یعنی سن هر فردی که از 65 سال گذشت، وارد مرحله سالمندی شده است. حال چگونه می توان در این دوران شادکامی را چاشنی زندگی سالمند کرد؟
راههای جلوگیری از افسردگی در دوران بازنشستگی
بازنشستگی رویداد مهمی است که از جنبه های گوناگون قابل مطالعه و بررسی می باشد و دگرگونی و تغییرات در زندگی به وجود می آورد که از ابعاد گوناگون این تغییر و تحولات قابل بررسی است .
پایگاه اینترنتی " لیو استرانگ " درگزارشی درباره ویژگی های بازنشستگی و تاثیرات آن بر زندگی اشخاص ، راههای جلوگیری از ابتلا به افسردگی و دیگر عوارض روحی را در دوران بازنشستگی را توصیه کرده است .
دوازده فعالیت مهم که پس از بازنشستگی باید به آنها بپردازید
اولین بخش زندگی بسیاری از افراد به فعالیتهای کاری خسته کننده می گذرد، و بخش آخر زندگی شان پس از بازنشستگی نیز با انجام کارهای خسته کننده تلف می شود. با این حال، خبر خوب این است که تعداد کسانی که از بازنشستگی لذت می برند بیش از آنهایی است که آن را تلف می کنند.
کارآفرینی شغلی مناسب برای بازنشسته ها
توجه به اقلیم، ظرفیت ها و نیازهای هر منطقه یکی از نکات کلیدی کارآفرینی می باشد. "محمدرضا ابراهیمی" با نگاه به این نکته "کارگاه تولید کودهای آلی" احداث نموده و با تولید 4 نوع کود آلی توانسته تولید محصول پسته در منطقه بافق استان یزد را چند برابر نماید. اشتغال زایی و افزایش سرانه تولید از ثمرات فعالیت های این بازنشسته بافقی می باشد. گفت و گوی کوتاهی با این کارآفرین و پیشکسوت جهادی انجام گرفته که ادامه خلاصه از آن را می خوانید:
آموزگار محیط‌زیســت
مادربزرگ برای سرگرمی ‌نوه خردسالش با چوب بستنی کلی کاردستی ساخت. آدمک، قاب عکس و... و. نوه از این همه اسباب‌بازی جدید ذوق کرد و سرکیف شد.
توصیه چند بانوی بازنشسته: از دوران پس از کار نترسید زندگی کنید
از آنجا که شغل، بخشی از هویت ما محسوب می‌شود، کنار‌گذاشتن آن در سن بازنشستگی نباید احساس خوشایندی داشته باشد.
فرد بازنشسته را نباید به چشم کهنسال نگاه کرد/ افراد بازنشسته، مُستعد ابتلا به افسردگی هستند
در جامعه ایرانی، ‌دوران بازنشستگی یکی از مراحل زندگی فرد است که بسته به زمان آغاز اشتغال از دهه پنجم زندگی آن ها آغاز می شود.
شما همانقدر سن و سال دارید که حس میکنید نه اونی که در شناسنامه نوشته شده است!
بازنشستگی به عنوان یک واقعه مهم در زندگی و انتقال از دوره کار به دوره فارغ از مسئولیت های اصلی اجتماعی و زندگی است.
روشهای فرار از کسالتهای بازنشستگی
مهم‌ترین کلید برای داشتن دوران بازنشستگی شاد و موفق این است که به سادگی خودتان را به انجام دادن کاری مشغول‌سازید و هر آنچه دوست دارید، انجام دهید...
چگونه از دوران بازنشستگی لذت ببرید
امنیت مالی در دوران بازنشستگی چیزی است که بیشتر مردم به آن توجه دارند و این امنیت به وجود نخواهد آمد مگر این‌که از قبل برای آن برنامه‌ریزی و نسبت به آن احساس مسئولیت کرده باشید.
از سلامت روان بازنشستگان چه خبر؟!
سازمان جهانی بهداشت، سلامت را تنها در وضعیت جسمانی مطلوب نمی داند بلکه سلامتی را مجموعه رفاه و آرامش روانی، جسمانی و اجتماعی تعریف کرده است.
اوقات فراغت در فصل بازنشستگی‌
جامعه و نمونه مورد بررسی این گزارش، پارک ملت تهران است؛ سعی کرده‌ایم یافته‌های تحقیقمان را از طریق مصاحبه و مشاهده مشارکتی دریافت کنیم تا دریابیم سالمندان چگونه اوقات فراغتشان را می‌گذرانند؟ آیا نحوه گذران اوقات فراغت بین جنس زن و مرد متفاوت است؟ مردان از این اوقات بهره بهتری می‌برند یا زنان؟ و...
روزهای خاطرات و دلبستگی
در نظر بسیاری از دانشمندان ، یک انسان وقتی پیر است که در راه زندگی احساس می کند که مسافت راه آینده او خیلی کوتاهتر از راه گذشته اوست . پیری زمانی است که نوه و نتیجه های عمر انسان به حد جوانی و بلوغ رسیده اند...
از این زمین همان درو می‌کنید که کاشته‌اید
اگرچه بازنشستگی یک پیشامد غیرمترقبه نیست اما برای بسیاری از ما ممکن است عبارتی ناخوشایند باشد، با وجود اینکه برخی افراد منتظرند تا بازنشسته شوند و وقت بیشتری برای کار‌های مورد علاقه‌شان داشته باشند، کسانی هم هستند که با شنیدن این کلمه رعشه بر اندامشان می‌افتد.
چگونه بازنشستگی را سپری کنیم؟
بازنشستگی به معنای عدم فعالیت و بی‌تحرکی و تعطیل دائمی کار و فعالیت‌ها نیست.