سبک زندگی سالم خطر ژنتیکی زوال عقل را کاهش می دهد

سبک زندگی سالم خطر ژنتیکی زوال عقل را کاهش می دهد
نتایج یک بررسی دانشگاهی نشان می‌دهد که سبک زندگی سالم می‌تواند خطر ژنتیکی زوال عقل را تعدیل کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوی و به نقل از ایسنا، متخصصان علوم پزشکی در دانشگاه اکستر انگلیس مشاهده کردند که رعایت سبک زندگی سالم می‌تواند به تعدیل خطر ژنتیکی ابتلا به زوال عقل کمک کند.

در این بررسی آمده‌ است: احتمال ابتلا به زوال عقل در افرادی که به لحاظ ژنتیکی در گروه‌ پرخطر قرار دارند در صورت رعایت سبک زندگی سالم ۳۲ درصد کمتر از کسانی است که سبک زندگی سالم را رعایت نمی‌کنند.

متخصصان انگلیسی مشاهده کردند افرادی که به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به زوال عقل هستند و سبک زندگی سالم را رعایت نمی‌کنند تقریبا سه برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این اختلال هستند.

یکی از محققان ارشد این مطالعه در دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر گفت: این اولین مطالعه‌ای است که به بررسی تأثیر سبک زندگی بر خطر ژنتیکی ابتلا به زوال عقل پرداخته است. یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن است که با رعایت نکاتی می‌توان خطر ژنتیکی ابتلا به زوال عقل را تعدیل ساخت. در حقیقت، رعایت سبک زندگی سالم با وجود ریسک ژنتیکی، احتمال ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد.

در این بررسی اطلاعات مربوط به ۱۹۶ هزار و ۳۸۳ بزرگسال ۶۰ سال و بالاتر در بانک اطلاعات پزشکی انگلیس مورد ارزیابی قرار گرفت. محققان در مدت زمان هشت سال ۱۷۶۹ مورد زوال عقل را شناسایی کردند و آنان را به لحاظ تأثیر فاکتورهای ژنتیکی به سه دسته تقسیم کردند. همچنین سبک زندگی این افراد با در نظر گرفتن فاکتورهایی همچون خودداری از استعمال سیگار، انجام حرکات ورزشی و رعایت رژیم غذایی سالم مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش نشریه آنلاین مدیکال اکسپرس، این متخصصان مشاهده کردند داشتن سبک زندگی سالم حتی می‌تواند خطر ژنتیکی ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

جزئیات این مطالعه همزمان در نشریه JAMA به چاپ رسیده و در کنفرانس بین المللی ۲۰۱۹ انجمن آلزایمر که در لوس‌آنجلس برگزار شد، ارائه شده است.

۲۵ تیر ۱۳۹۸ ۱۵:۱۸
صندوق بازنشستگی کشوری |
تعداد بازدید : ۱۳
کد خبر : ۱۰,۸۰۲

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید