آلودگی صوتی منجر به افزایش افسردگی در سالمندان می شود

آلودگی صوتی منجر به افزایش افسردگی در سالمندان می شود
براساس نتایج یک مطالعه، خطر ابتلا به افسردگی در افراد 50 ساله و مسن‌تری که در مناطق پر سر و صدا و آلوده زندگی می‌کنند بیشتر است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری و به نقل از روزنامه دیلی میل، این مطالعه که توسط محققان دانشگاه ادینبورگ در انگلیس بر روی هزار فرد ۵۰ ساله و مسن‌تر انجام شد، نشان داد که زندگی در یک منطقه آلوده و پر سر و صدا می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی را تا یک سوم افزایش دهد.

افراد بالای ۵۰ سال که در همسایگی خود در معرض مزاحمت‌هایی مانند آلودگی، سر و صدا و جرم و جنایت قرار می‌گیرند بیشتر احتمال دارد که در سال‌های بعدی زندگی به افسردگی مبتلا شوند. محققان معتقدند که قرار گرفتن در معرض هوای آلوده نیز به طور مستقیم بر مغز تاثیر می‌گذارد اما سر و صدا و جرم و جنایت مردم را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد به طوری‌که به سلامت روانی آنها به نحو محسوس تری آسیب می‌زند.

از سوی دیگر یافته‌های یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد که زندگی در مناطقی که دسترسی خوبی به سیستم حمل و نقل عمومی، داروخانه و مغازه دارد به سلامت روانی افراد در سالخوردگی کمک می‌کند به طوری‌که احتمال ابتلای این افراد به افسردگی در دوران سالخوردگی ۲۲ درصد کمتر است. محققان می‌گویند: مکانیزم‌های محتملی که با خطر بالای افسردگی ارتباط دارند ممکن است از طریق مسیرهای مستقیمی مانند سطوح بالاتر التهاب در رگ‌های خونی که بر اثر آلودگی هوا ایجاد می‌شود یا استرس ناشی از زندگی در یک منطقه پر سر و صدا و خطرناک ایجاد شوند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۴۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به اختلالات سلامت روانی مبتلا هستند. این اولین بار نیست که زندگی در مناطق آلوده با ابتلا به اختلالات روانی ارتباط داده می‌شود؛ مطالعه دیگری که ماه مارس انجام شد نیز نشان داد نوجوانانی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند با خطر بالاتر ابتلا به مشکلات روان پریشی روبرو هستند. روانپریشی یا سایکوزیس (Psychosis) به معنای وضعیت روانی غیرطبیعی است که در روانپزشکی برای بیان حالت «از دست رفتن توانایی تفریق واقعیت از خیال» به کار می‌رود. سایکوز دربرگیرنده دسته ای از اختلالات روانی است که در طول آن‌ها بیمار دچار علایمی مانند توهم یا هذیان شود.

۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۱۶
صندوق بازنشستگی کشوری |
تعداد بازدید : ۱۴
کد خبر : ۱۰,۸۲۵

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید