آبیاری ،نور،خاک، موادغذایی و تغذیه مصنوعی

آبیاری ،نور،خاک، موادغذایی و تغذیه مصنوعی
گیاهان زینتی خانگی موجود در منازل آنچنان که باید شاداب نیستند، یکی از عوامل این بی طراوتی را باید در عدم اطلاع از نیاز آبی گیاهان به عنوان یکی از اساسی ترین عوامل مؤثر در بقا و رشد و به عنوان مهمترین ترکیبی که حدود 90% وزن گیاه را تشکیل می دهد جستجو نمود.
لازم است دوستداران گل و گیاه خانگی با اطلاع باشند که اکثر گلهای آپارتمانی قبل از اینکه از تشنگی تلف شوند از آبیاری زیاده رنج می برند. شناخت نیاز آبی گیاه بدون توجه به بافت خاک مورد استفاده و قدرت در نگهداری قوی یا ضعیف مولکولهای آب و همچنین موقعیت زهکش گلدان امکانپذیر نیست. میزان آبیاری و دفعات آن در خاک شنی و خاک برگ و خاک باغچه با هم متفاوت است و گونه های گیاهی هم در این امر نقش بسیار مهمی دارند،خاک گلدان در گونه ای از گیاه را باید همیشه مرطوب نگه داشت و این در حالی است که در گیاه دیگر باید به خاکهای سطحی گلدان آن اجازه داد تا در زمان حدفاصل بین دو آبیاری کاملا" خشک شود.آبیاری معمولی،گلدان آزالیا را سیراب نمی کند و باید گلدان را به مدت 10 دقیقه درون تشت یا سطل پر از آب قرار داد ولی گلدان در حال استراحت کالادیوم بدون آبیاری زمستان گذرانی می نماید.

 

به طور خلاصه می توان نکات مهم را در آبیاری به شرح زیر فهرست نمود:

 

- نیاز آبی گیاه خانگی خود را از فروشنده گل و گیاه سوال کنید، در منابع و ماخذ با روش اصولی آن آشنا شوید و به جمله ی هفته ای یکبار یا هفته ای دوبار اکتفا نکنید چون نیاز آبی با درجه حرارت و رطوبت و فصل رشد و استراحت رابطه ای نزدیک دارد.
-در صورتی که از گیاه به عنوان سبد آویزان استفاده می نمائید ارتفاع سبد به آن میزان انتخاب کنیدکه بتوانید رطوبت خاک گلدان را مرتبا" بازدید نمائید.
-خاک گلدان را مرتبا" بازدید کرده و با انگشت و یا فروبردن یک مداد به داخل خاک و آزمایش میزان چسبندگی آن میزان رطوبت را اندازه گیری نمایید.
-فصل رشد و استراحت و درجه حرارت و رطوبت محیط را دقیقا" مد نظر داشته باشید.
- در هنگام آبیاری دقت داشته باشید که برگهای گیاه مخصوصا" آناناس که قاعده برگها همگی در یک نقطه به همدیگر می رسند، خیس نگردد چون در غیر این صورت پوسیدگی برگها را به دنبال دارد. در صورت خیس شدن برگها با تکان دادن آنها پس از آبیاری قطرات آب را از آنها دور کنید.
- آب زیادی باید حداکثر پس از 15 دقیقه در زیر گلدانی جمع شود، در صورت عدم خروج و یا تاُخیر در آن باید زهکش ها را بازدید نمود.
-در صورت تشنگی مفرط گیاه و خشکی شدید خاک و در صورتی که برگها در برابر خیس شدن مقاومت دارند، بهتر است گلدان را به مدت ربع ساعت درون تشت و یا سطل پر از آب قرار داد، سپس گیاه را خارج نمود تا آب اضافی از طریق زهکش دفع گردد، در این حالت آبیاری توام با غبار پاشی ضرورت دارد.
-در صورت عدم مقاومت برگهای گیاه در برابر غرق شدن در آب،آبیاری گلدان با پر کردن زیر گلدانی و جذب تدریجی آب از طریق انتهای گلدان توصیه می شود.بدیهی است پس از سیراب شدن گیاه، آب اضافی را باید از زیر گلدانی خارج نمود، مگر اینکه زیر گلدانی دارای سنگ ریزه بوده و ته گلدان هیچگونه ارتباطی با آب نداشته باشد.
 -گلدان سفالی و نو را قبل از کاشت در آنها به مدت 15 دقیقه درون آب بخوابانید و گرنه میزان زیادی از اب آبیاری و رطوبت خاک قبل از اینکه نیاز آبی گیاه را برطرف نماید جذب گلدان خواهد شد.
-با شروع فصل پائیز اکثر گیاهان به استراحت نسبی رفته و نیاز کمتری به آب دارند و در بعضی از گیاهان ریزوم دار پس از ریزش برگها باید آبیاری آنها متوقف گردد.
-آبیاری با آب سرد باعث ایجاد شوک در گیاه می گردد همیشه با آب ولرم آبیاری نمایید.
-بعضی از گیاهان حتی نسبت به املاح موجود در آب آشامیدنی هم حساس هستند، در صورت امکان ازآب باران ذخیره شده و یا آب جوشیده سرد شده استفاده نمایید.
-جهت پخش بهتر آب سطح خاک گلدان را با گیاهان پوششی دارای ریشه های سطحی بپوشانید.
-از کاشت گیاهانی که نیاز آبی آنها با بقیه گیاهان تفاوت چشمگیر دارد به صورت گروهی و درون گلدانهای بزرگ پرهیز نمایید. در صورت نیاز یا اجبار گیاه گیاه را باگلدان خود درون گلدان بزرگتر کاشت نماییدتا آبیاری آن به صورت مجزا عملی گردد.

 

اگر قصد سفر دارید و می‏خواهید گیاهان آپارتمانی‌تان تا زمان برگشتن‌تان سالم و سرحال بمانند، این 4 توصیه را جدی بگیرید....

 1- استفاده از سطل پر از آب، یکی از روش‌های آبیاری گیاهان آپارتمانی است. سطل یا لگنی را پر از آب در آشپزخانه یا حمام روی شیء پایه‌دار با ارتفاع حدود 50 سانتی متر قرار دهید. گلدان‌ها را دورتادور آن بچینید. پارچه‌ای نخی به اندازه یک متر یا بیشتر و به عرض حدود پنج سانتی‌متر آماده کنید و یک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرو کنید. سر دیگر را در سطل پر از آب قرار دهید. به این ترتیب دستمال پارچه‌ای همواره آب را به خود جذب می‌کند و آب کم‌کم به داخل خاک گلدان منتقل می‌شود.
2- قرار دادن گیاهان در حمام نیز می‏تواند مفید باشد. پنجره‌های حمام را ببندید، وان یا ظرف بزرگی را از آب پر کنید تا رطوبت به حداکثر برسد و بعد تمام گیاهان را آبیاری کنید. رطوبت زیاد تعرق را کاهش می‏دهد. بیشتر گیاهان را می‎توان تا 2هفته در این شرایط نگاه داشت. تنها عیب این روش ایجاد شاخه ضعیف روی گیاهان قوی به دلیل نور کم است که البته وقتی گیاهان را به محل اصلی بازمی‌گردانید، می‌توانید شاخه‌های نامطلوب را هرس کنید.
  3- پیچیدن گیاهان در کیسه‌های پلاستیکی نیز می‌تواند سیستم بسته‌ای ایجاد ‌کند که هیچ آبی از دست نرود. می‌توان برای تعداد زیادی گیاه از پوشش پلاستیکی استفاده کرد. البته گیاهان زیر پوشش را نباید در معرض نور خورشید قرار داد.
4- استفاده از ژل‌های نگه‌دارنده آب نیز مفید است. مقداری ژل داخل ظرف بریزید و آب را مرحله به مرحله اضافه کنید تا ژل به طور کامل از آب اشباع شود و دیگر آب را جذب نکند. مقداری از خاک گلدان را بردارید و ژل را دورتادور گیاه به طور یکسان بریزید و دوباره خاک را به گلدان برگردانید.

 

نور مناسب برای گیاهان  

 

تهیه خاک مناسب، تنظیم آبیاری و ثابت نگه داشتن درجه حرارت نه تنها مشکل نیست بلکه به راحتی می توان نیاز های گیاهان خانگی را در اینگونه موارد رفع نمود. ولی مساُله نور کمی بغرنج و مشکل است به طوری که به جراُت می توان گفت که گیاهان زینتی منازل از نظر میزان نور کافی در محل مناسب خود قرار نگرفته اند.
گیاهانی که منشاُ و موطن اصلی آنها جنگلهای انبوه و تاریک است تحمل و مقاومت در سایه را بخوبی از خود نشان می دهند، گیاهانی که در منازل احتیاج به نور متوسط یا نور غیر مستقیم آفتاب دارندگیاهانی هستند که منشاُو موطن آنها حاشیه جنگلها بوده و بالاخره جایگاه اصلی گیاهانی مانند گیاهان گلدار در فضای باز جنگل بوده است.در نتیجه گیاهان خانگی با منشاُ سه گانه بالا احتیاجات نوری متفاوتی از خود نشان داده و هرکدام از آنها شرایط خاص خود را طالب هستند.

شرایط محیطی گیاه مانند آب و خاک و حرارت و رطوبت و آفات و امراض در اکثر موارد به صورت تواُم عمل نموده و چه بسا ممکن است عوامل مختلف محیطی علائم یکسانی را در گیاه به ظهور برسانند، در صورتی که گلدان شما مساُله ای بنام آب و یا خاک و حرارت و تغذیه ندارد علایم فهرست شده زیر مربوط به کمبود یا شدت نور است آنها را به دقت بخوانید.
- چنانچه برگهای گیاه رنگ پریده و مخصوصا" برگهای جدید بی رنگ هستند گیاه از کمبود نور در رنج است و بهتر است گلدان را به محل پرنورتری منتقل نمایید.
- از دیگر علایم کمبود نور دراز شدن ساقه ها و زیاد شدن فاصله بین دو برگ است.
- کلمه خسته بودن تنها به انسان اختصاص ندارد بعضی مواقع واقعا" گیاه خسته به نظر می رسد، کمبود نور می تواند گیاه را خسته نمایش دهد.
- برگهای جدید در نور کم بسیار ریز و ساقه ها علفی و ترد و شکننده، طول دمبرگها درازتر از معمول،رنگ برگها سفید فام،غنچه ها کوچک،گلها کم پشت و کمرنگ می گردند.
- در اکثر مواقع وجود لکه های سوخته روی برگها از علایم تابش نور زیاد و مخصوصا" نور وسط روز است.
- عبور نور از شیشه و برخورد آن با برگها باعث ایجاد لکه های سوخته زنگ مانند روی آنها می گردد.
- قطرات آب هم مانند شیشه نور را از خود عبور می دهند، به همین علت نباید اجازه داد گیاه در آفتاب غبارپاشی شود و یا قطرات آب حاصله از آبیاری بر روی برگها به جا ماند.
- نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم بهترین محل برای اکثر گیاهان خانگی است، سعی نمایید شیشه ها همیشه تمیز باشند.
- از پرده ها به عنوان عامل زیاد و کم کننده شدت نور استفاده نمایید.
- خاصیت نور گرایی گیاه مثبت است بدین معنی که برگها و ساقه ها متمایل به نور داشته و خود را به طرف آن متمایل می نمایند. گلدان را هر 15 روز یکبار 90 درجه بچرخانید تا کلیه اندام گیاه از نور با شدت یکسان بهره مند گردد.
- با ابری شدن هوا می توانید گیاهان را به پنجره نزدیکتر نمایید ولی مواظب تماس برگها با شیشه های سرد در شبهای زمستان باشید.
- چنانچه گیاهان خود را در پاسیو نگهداری می نمایید پاشیدن موادی مانند شیر آهک بر روی شیشه ها جهت جلوگیری از تابش اشعه مستقیم آفتاب و سوزاندن برگها از فروردین تا مهر ماه الزامی است، بدیهی است که در پاییز و زمستتان شیشه ها باید تمیز باشند.
- اصولا" محل با نور کافی در آپارتمانها کم و تعداد گلدانهای مورد نگهداری زیاداست سعی نمایید هر چند وقت یکبار جای گلدانها را تعویض نمایید مواظب باشید که انتقال از محل پر نور به سایه ساده ولی از سایه به آفتاب باید تدریجی و گام به گام باشد. نیاز گیاهان گلدار به نور به مراتب بیشتر از گیاهان برگی است.
- نیاز نوری گیاهان برگ رنگی و همچنین واریته های برگ ابلق از گیاهانی با برگ سبز یکدست بیشتر است.
- در صورت نیاز به نور مصنوعی در شرایط خاص بجای استفاده از لامپهای معمولی که انرژی حرارتی زیادتری دارند از لامپهای فلورسنت استفاده نمایید.

 

خاک،موادغذایی و تغذیه مصنوعی
 
اگر روی بسته های بذر گیاهان زینتی یا سبزیجات مطالعه فرمایید به این جمله برخورد می کنید که " این بذر در هر نوع خاک خوبی می توان کشت نمود". در این جمله دو کلمه "خاک" و "خوب" به کار رفته است که برای هیچ کدام از آنها تعریف جامع و مانعی وجود ندارد ولی می توان به اختصار بیان نمود که خاک خوب عبارت است از محیطی که وضعیت ظاهری، خواص فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی آن از این گیاه به آن گیاه متغیر است. آنچه برای نگهداری کننده یک گیاه آپارتمانی مهم است این است که خاک مورد نظر از نظر شیمیایی مواد غذایی گیاه را تامین نماید و از نظر فیزیکی بافت آن چنان باشد که ریشه بتواند بهترین توسعه را در آن داشته باشد و آب اضافی خود را خارج نماید. اطلاع از نکات زیر مکمل آگاهی شما در مورد خاک و چگونگی تغذیه گیاه خانگی است.
-خاک کمپوست که درون بسته های خصوص در گلفروشی ها به فروش می رسد شامل برگ خشک، کاغذ، مقوا و پوست میوه جات است که حدود یکسال بر اثر رطوبت و حرارت حاصله از عمل باکتریها پوسیده شده و به عنوان کمپوست یا خاک برگ یا کود گیاهی در دسترس شما قرار می گیرد. از نظر فیزیکی دارای ساختمان بسیار عالی ولی از نظر مواد غذایی فقیر است.
-خاک لوم یا لیمونی مخلوطی از خاک رس، شن و مواد عالی است و بطور کلی خاکی که پس از تغیان رودخانه ها در کناره آنها بجا می ماند خاک لوم اطلاق می گردد، از نظر مواد غذایی غنی و از نظر بافت فیزیکی سنگین تر از کمپوست است.
-خاک کوش: به مخلوطی از خاک برگ و کود دامی و خاک زراعی که حدود یک سال تحت تاثیر رطوبت و حرارت حاصله از فعالیت باکتریها قرار گرفته و پوسیده شود خاک کوش اطلاق می گردد.
-کودهای تکمیلی: کودهایی هستند که حاوی عناصر کمیاب غذایی مانند آهن، منگنز و روی است که همراه با عناصر عمومی ازت، پتاس و فسفر به صورت مایع و یا پودر و یا دانه های ریز به عناوین و اسامی مختلف به فروش می رسند.
-مواد غذایی مکمل و مصنوعی را باید طبق دستور سازنده مصرف نمود، اصولا غلظت 2 در هزار که برابر یک قاشق غذا خوری پودر در ظرف 4 لیتری آب می باشد بهترین غلظت پیشنهادی است.
-مواد غذایی مکمل را همیشه در دوران رشد ( بهار و تابستان ) به صورت محلول و همراه با آب آبیاری به خاک گلدان  اضافه نمایید.
-گلدانهایی که خاک آنها تعویض گردیده تا یک ماه پس از تعویض مواد غذایی کافی را در اختیار خود دارند و احتیاجی به تغذیه مصنوعی در این مدت نیست.
-اصولا هر دو هفته تا هر یک ماه یک بار تغذیه مصنوعی در بهار و تابستان برای اکثر گیاهان زینتی کافی است.
-هیچ وقت گیاه مریض را تغذیه مصنوعی نکنید.
-عدم تغذیه مصنوعی بهتر از تغذیه بیش از اندازه است چون ازدیاد املاح در خاک باعث وارد شدن صدمات شدید به ریشه ها می گردد.
-گیاهان گلدار در هنگام گل دادن احتیاج بیشتری به تغذیه مصنوعی دارند و در غیر این صورت گل ها ریز و پژمرده می گردند.
-رسوب هایی که در زیرگلدانی جمع شده اند همان مواد غذایی خاک گلدان هستند، هر چند وقت یکبار آب زیرگلدانی را با کلیه رسوب ها به خاک گلدان برگردانید.
-از خاک های معمولی و خاک باغچه به تنهایی به عنوان خاک گلدان استفاده نکنید. مخلوطی از برگ و خاک چمن بهترین خاک است.

 

منبع:
http://www.beytoote.com
گلهای آپارتمانی و مشاوره پزشکی ،مهندس اسماعل خوشبین،ناشر نو پردازان

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۴۸
تعداد بازدید : ۳,۲۳۱
کد خبر : ۱,۱۸۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید