سند ملی سالمندان در مرحله نهایی

سند ملی سالمندان در مرحله نهایی
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: سند ملی سالمندان کشور برای ابلاغ به دستگاه‌ها در حال ویرایش نهایی است.
حسام‌الدین علامه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: سند ملی سالمندان متناسب با آخرین آمار سالمندی کشور بوده و همه همت و عزم سازمان برنامه و بودجه و بهزیستی بر این است که در سال ۱۴۰۰ اولین برنامه بودجه محور مبتنی بر سند ملی سالمندان از سوی دستگاه های عضو با اولویت اقدامات زیرساختی و اقدامات مرتبط با کرونا ارائه شود.
وی ادامه داد: مقرر بود که سند ملی سالمندان با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از هفتم مهر ابلاغ شود و برای این کار لازم بود دو جلسه برنامه برای نهایی کردن ارسال سند ملی سالمندان برگزار شود که یکی از آنها برگزار شده اما جلسه دوم به دلیل وضعیت قرمز کرونا کنسل شده و این امر به تعویق افتاده است.
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: برای نخستین بار مقرر بود که بودجه سالمندی تعریف شود که اکنون محقق نشده است. تحقق آن منوط به برگزاری جلسه بهزیستی و سازمان برنامه و بودجه و جلسه شورای ملی سالمندان است.
وی با بیان اینکه  ۲۰ دستگاه، سمن و وزارتخانه در شورای ملی سالمندان عضویت دارند، گفت: سند ملی سالمندان درصدی تغییراتی دارد زیرا این سند در سال‌های گذشته تدوین شده بود و اکنون بحث‌های آماری آن به روزرسانی شده است.
به گفته رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور، سند ملی سالمندان دارای ۶ هدف اصلی شامل ارتقای سطح فرهنگی جامعه در زمینه پدیده سالمندی، توانمندسازی سالمندان، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان، ارتقای سرمایه و حمایت های اجتماعی، توسعه زیرساخت های مورد نیاز امور سالمندی و امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان است.
علامه افزود: سند ملی سالمندان به بحث هایی مانند معیشت و امنیت درآمد سالمندان از منابع عمومی می پردازد و بر اساس این سند لازم است وظایف دستگاه ها در رابطه با سالمندی در بودجه های آینده، دیده شوند.
 
وی یادآور شد: اکنون هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر سالمند در کشور وجود دارند.
۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۲۹
صندوق بازنشستگی کشوری |
تعداد بازدید : ۹۸
کد خبر : ۱۲,۹۷۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید