باغ یک هکتاری نادربیگی و یک دنیا اقتصاد مقاومتی

باغ یک هکتاری نادربیگی و یک دنیا اقتصاد مقاومتی
پاسدار مرزهای دیروز پاسدار اقتصاد مقاومتی امروز
دیروز لباس سبز پاسداری بر تن داشت و امروز سربند لیبک یا علی بر پیشانی بسته و همچون روزهای دوران دفاع مقدس، لباس خاکی بر تن دارد و دست هایش از کار در باغ خود که نمونه تمام عیار یک الگوی اصیل اقتصاد مقاومتی است پینه بسته.
به سراغ یکی از پاسداران نمونه بازنشسته تویسرکانی رفتیم، پاسداری که هیچ گاه در پاسداری و حمایت از رهبری بازنشسته نمی شود و تا پای جان از اسلام، انقلاب و مردمان خود حمایت می کند.
۳۰ کیلومتری می شود که از مرکز تویسرکان تا روستای شهرستانه را طی کردیم، مسیر خوش آب و هوای این روستا، دره ها، باغات سرسبز و رودخانه هایی که امسال با نعمت باران و بارش الهی بعد از چنین سال، آب در آن جاری شده است.
 
به باغ همیشه بهاری بهاران می رسیم، خود را یک دوم خردادی اصل می داند! البته نه از آن دوم خردادی ها! چرا که متولد دوم خرداد ماه سال ۴۵ است، نه چیزی بیشتر نه چیزی کمتر، متأهل و دارای سه فرزند پسر و یک فرزند دختر است، همچون دیگر مردان مرد این سرزمین در شکل گیری انقلاب اسلامی نقشی را رقم می زند.
از همان دوران کودکی واز آنجا که شغل پدریش کشاورزی و باغداری است همراه با پدر کار کرده و مشغول تحصیل هم می شود، تا اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران دفاع مقدس به جبهه های نبرد حق علیه باطل می رود و در دو عملیات مهم والفجر۱۰ و مرصاد حضور پررنگ دارد.
نادربیگی از رفتن به جبهه و جاماندن از شهادت می گوید و اینکه اکنون جانبازی ۳۰ درصد است، با این وجود پس از دفاع مقدس نیز به وظیفه پاسداری خود در سپاه ناحیه تویسرکان مشغول می شود.
او مرد کار است، حالا باید زندگی خود و خانواده اش را هم بهتر تأمین کند و بسازد و برای الگو شدن برای جوانان دیگر کاری انجام دهد آن هم در عمل، همزمان با شغل پاسداری به شغل پدری خود نیز اهتمام دارد، باغی، مزرعه ای، زمینی هر ساله از صاحبانش اجاره می کند و در آن به شغل کشاورزی نیز می پردازد.
کار کردن را خفت نمی داند، پس از بازنشستگی به فکر چاره ای می افتد و در لبیک به منویات مقام معظم رهبری در جبهه اقتصاد مقاومتی نیز وارد عرصه می شود، ابتدا با سرمایه ای اندک باغی خریداری می کند و در کنارش به زنبورداری و پرورش ماهی می پردازد.
خرج و مخارج این قبیل کارها برایش بالا رفته، تصمیم می گیرد که از بسیج سازندگی وام اقتصاد مقاومتی دریافت کند و ۳۰ میلیون تومانی تسهیلات گرفته و به گوشه کاری که دست و پا کرده می زند، محل پرورش ماهی هایش را تعمیر و چند کندوی دیگر عسل هم خریدای می کند.
احمد نادربیگی در گفت و گو با خبرنگار رودآور در این بار می گوید: از همان روزی که خود را شناختم اعتقادم بر این است که یک چشمه سودی ندارد و باید به داشتن چشمه ها برای ساختن شهرمان بیاندیشیم.

 

 

 
وی تصریح کرد: شهرستان تویسرکان تک محصولی  و باغداران بیشتر محصول گردو تولید می کنند، حاصل دسترنج بیشتر باغداران و کشاورزان، همگی گردو است و بس، و این تک محصولی در حقیقت مانعی برای پیشرفت است، تک محصولی بودن، یک کشاورز را وابسته می کند و اگر شرایط آب و هوایی مساعد نباشد باید یک سال و یا چندین سال را با کم پولی و بی پولی سپری کند.
این باغدار نمونه تویسرکانی می افزاید: از این رو پس از بازنشستگی ام یک هکتاری زمین برای باغداری خریداری کردم، در این یک هکتار باغ، انواع درختان میوه از جمله آلو، بادام و گردو کاشتم تا نشان دهم که نباید به تک محصولی بودن وابسته بود.
نادربیگی که دستانش پینه بسته، از کار خسته نمی شود و با بیان اینکه کار عبادت است، ادامه می دهد: زمانی که می گویند اقتصاد مقاومتی، در حقیقت یک اقتصاد ریاضتی نیست بلکه بدان معناست که از داشته های درونی به خوبی برای تولید در همه ابعاد استفاده کنیم، به طور مثال من برای آبیاری باغ به هیچ عنوان از آبیاری سنتی استفاده نکرده و تأکید من  بر استفاده از آبیاری قطره ای است.

 

منبع:

 

http://badriyoon.com/8241

۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۳,۶۴۱
کد خبر : ۱,۵۶۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید