حلالیت

حلالیت
گاهی خیلی ناخواسته به دیگران توهین می‌کنیم؛ آنقدر ناخواسته که اگر کسی بیاید و بگوید: «فلانی این چه کاری بود، کردی؟»
متعجب نگاهش می‌کنیم و حتی به ذهن‌مان خطور نمی‌کند که شاید یک درصد اشتباه کرده باشیم. بعد روزها می‌گذرد، ماه‌ها از پشت هم می‌گذرند و دقیقا همان رفتاری را که مدت‌ها قبل با کسی کرده‌ بودیم، یکی با ما انجام می‌دهد، آن‌وقت است که آه‌مان بلند می‌شود که ‌ای داد، این چه رفتاری بود، چگونه در برابر چنین توهینی سکوت کنم و از همین حرف‌ها. اما هنوز به فکر آن بیچاره‌ای نیفتاده‌ایم که سال‌ها قبل، با توهین ما مواجه شده بود، چون هنوز معتقدیم که ما به کسی توهین نکرده‌ایم و رفتارمان از روی عقل و منطق بود.

سال‌ها می‌گذرد از روزی که ناخواسته به کسی توهین کرده‌ایم و سال‌های کمتری می‌گذرد از روزی که کسی ناخواسته به ما توهین کرده اما یک روز باز هم ناخواسته و ناغافل، وقتی احیانا داریم توی پیاده‌رو قدم می‌زنیم یا در جمعی نشسته‌ایم، ناگهان همان برخورد را بین 2نفر دیگر می‌بینیم. برای آن 2نفر، ما یک ناظر سوم هستیم که بدون هیچ دخالتی، ماجرا را تمام و کمال بدون هیچ حب و بغضی می‌بیند و چون خارج ماجراست با راحتی بیشتری می‌تواند آن ماجرا را قضاوت کند. همین که آن صحنه تکراری را می‌بینیم، ناگهان انگار پرده‌ها کنار می‌رود و درمی‌یابیم که آن برخوردی که دیگری با ما کرد، عین همان رفتار ناصحیح ما با شخص دیگری بود. اگر خیلی انسان باشیم، سعی می‌کنیم آن شخص را پیدا کنیم و از دلش دربیاوریم اما واقعیت این است که زندگی با چنان سرعتی پیش می‌رود که ما را با خود می‌برد و اجازه نمی‌دهد بایستیم، فکر کنیم، تصمیم بگیریم، دوست قدیمی دلشکسته را پیدا و از او دلجویی کنیم. شاید هم این حرف یک بهانه بیشتر نیست که زمان با سرعت می‌گذرد و... اما همیشه باید به‌دنبال فرصتی بود تا این بهانه را که «زمان که در گذر است» کنار بگذاریم و کمی مکث کنیم.

آقای نادری این حرف‌ها را خوب فهمیده است. اذان صبح را هنوز نگفته بودند و سفره سحری را جمع نکرده بودیم که یک پیام کوتاه برایم فرستاد. به گوشی موبایل نگاه می‌کنم، از دیدن اسمش، دلم می‌گیرد، نوشته: «حلالم کن». دارم وضو می‌گیرم و به این فکر می‌کنم برای چند نفر باید بنویسم «حلالم کن».
۲۹ خرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۵۱
همشهری آنلاین |
تعداد بازدید : ۲,۷۰۷
کد خبر : ۱,۷۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید