نکات مهم در نگهداری از شمعدانی

نکات مهم در نگهداری از شمعدانی
یکی از علائم نیاز به تعویض گلدان این است که معمولا بین دو آب دهی گیاه پژمرده میشود.

شمعدانی ( Geraniums ) گیاه بسیار محبوبی در باغچه ها و آپارتمانهاست. پرورش گل شمعدانی آسان است به شرطی که نیازهای آن را براورده سازید.

چگونه شمعدانی پرورش دهیم

نیاز شمعدانی بسته به این که کجا و چگونه آن را نگهداری میکنید، تا حدی متفاوت است. گیاه شمعدانی خانگی نیاز زیادی به نور دارد تا گل بدهد اما شرایط نور متوسط را نیز تحمل میکند. همچنین گلدان شمعدانی که در داخل خانه نگهداری میشود، نیاز به دمای 18 تا 21 درجه سانتیگراد در طول روز و 13 درجه سانتیگراد در شب دارد. این گیاه برای رشد باید در خاک گلدانی با زهکشی خوب قرار داشته باشد. اگر گلدان شمعدانی را بیرون میگذارید، نیاز به رطوبت و خاکبا زهکشی مناسب (مثل خاک گلدان) دارد.

گل شمعدانی خود را در ناحیه ای نگهداری کنید که حداقل 6 تا 8 ساعت نور خورشید به آن بتابد. از آنجایی که این گیاه باید از سرما محافظت شود، پیش از کاشت مطمئن شوید تهدید سرما زدگی اواخر زمستان یا اوایل بهار گذشته باشد.

گیاهان شمعدانی را با فاصله 20 تا 30 سانتیمتر از هم قرار دهید. برای حفظ رطوبت میتوانید روی خاک آن مالچ بپاشید.

 

شرایط رشد گیاه شمعدانی

شمعدانی را چه در داخل خانه نگهداری کنید چه بیرون بگذارید، نگهداری آن آسان است. آب دهی به این گیاه باید عمیق و کامل انجام شود و همین که سطح خاک در هنگام دست زدن خشک احساس شد یا هنگامی که یک هفته از آبیاری آن گذشته است، آن را آبیاری کنید. توجه داشته باشید که اگر گلدان شمعدانی را بیرون میگذارید، در هوای داغ ممکن است هر روز به آب دهی نیاز داشته باشد. معمولا کود دهی نیز لازم است. با کود محلول در آب یا کود 5-10-5 با مواد آلی افزوده، هر چهار تا شش هفته یک بار در فصل رشد، گیاه را تغذیه کنید.

گیاه شمعدانی گلدانی ممکن است با رشد زیاد جایش تنگ شده و نیاز به تعویض گلدان داشته باشد. یکی از علائم نیاز به تعویض گلدان این است که معمولا بین دو آب دهی گیاه پژمرده میشود. چیدن گلها و شکوفه های مرده گیاه کمک میکند گیاه بیشتر گل بدهد. هنگامی که به شمعدانی که بیرون از خانه گذاشته اید، آب میدهید بهتر است روی گیاه آب نریزید چون این کار منجر به ابتلا به بیماری و آفت میشود.

قلمه گیاه شمعدانی به راحتی ریشه میزند و میتوان آن را در پاییز تکثیر کرد. 
۱۲ تیر ۱۳۹۵ ۱۵:۵۳
تعداد بازدید : ۶,۰۷۴
کد خبر : ۱,۹۶۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید