نیمه پر لیوان

نیمه پر لیوان
رفتار خطرناکی که در بعضی از ما شایع است، عیب‌جویی است.
 یک سؤال اساسی باید از خودمان بپرسیم، آن هم اینکه مگر کسی پیدا می‌شود که هیچ عیبی نداشته باشد؟ خب، مشخص است، همه عیب دارند. اما امان از روزی که من روی عیب نزدیکانم حساس شوم و دائما به‌دنبال عیب‌جویی از آنها باشم. آدم عیب‌جو اصلا نقاط مثبت را نگاه نمی‌کند. همیشه به‌دنبال نقطه ضعف می‌گردد. به‌طور کلی آدم عیب‌جو همچون مگس می‌ماند. مگس آنقدر می‌گردد تا کثیفی پیدا کند و روی آن بنشیند، درحالی‌که مؤمن باید مثل زنبور عسل باشد. .

زنبور عسل می‌گردد تا روی گل بنشیند اما مگس می‌گردد تا روی کثیفی بنشیند. بارها شده در درگیری‌های خانوادگی، 2 نفر پیش من آمده‌اند و حسابی با یکدیگر بحث و جدل داشته‌اند. من در قبال این رفتارها، وقتی که دیگر دستم بسته می‌شود و هرچه توصیه می‌کنم گوش نمی‌دهند، برخی اوقات این شگرد را می‌زنم و البته خیلی جواب گرفته‌ام؛ مثلا می‌گویم شما در این 3-2 جلسه کلی عیب همسرت را گفتی، حالا می‌شود یک حُسن هم از او بگویی؟ این همه عیب از مادر زن و پدر زن گفتی، حال می‌شود یک حُسن هم از آنها بگویی؟ اگر اولش بخواهد لجبازی کند و بگوید که اصلا هیچ حُسنی ندارند،‌ من در پاسخش می‌گویم تو پس دیوانه بوده‌ای که با او ازدواج کرده‌ای و دختر از خانواده‌ای گرفته‌ای که هیچ حُسنی ندارند. 

تو چطور دختر از این خانواده گرفتی؟ اما یک مقدار که منطقی می‌شود و به‌خود می‌آید شروع می‌کند به گفتن اینکه بله خوبی‌هایی هم دارد؛ مثلا این دو تا حُسن را دارد. در ابتدا زورکی این خوبی‌ها را می‌بیند. به طرف دیگر نیز می‌گویم خانم، شما هم از این آقا 2 تا حسن بگو. او هم 2 تاحُسن می‌گوید. به محض اینکه خانم این دو تا حُسن را می‌گوید آن مرد یک مقدار نرم‌تر می‌شود. در زندگی هم این نکته باید رعایت شود؛ یعنی گاهی باید خوبی‌های طرف مقابل را به رویش بیاوریم و همچنین برای خود مرور کنیم تا عیب‌ها کمرنگ‌تر برایمان جلوه کند. با انجام این روند، یک دفعه می‌بینید ورق زندگی برگشت و همه‌چیز بهتر از آن شد که انتظارش را داشتیم.

 

 دکترامیرحسین بانکی‌پورفرد

 

منبع:

 http://www.hamshahrionline.ir/details/342990/Lifeskills/tips

۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۳۲
تعداد بازدید : ۲,۷۹۱
کد خبر : ۲,۶۷۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید