بازنشسته و روحیه بازنشستگی(قسمت دوم)/اقدامات لازم مدیران و رهبران رسمی برای بازنشستگان

بازنشسته و روحیه بازنشستگی(قسمت دوم)/اقدامات لازم مدیران و رهبران رسمی برای بازنشستگان
همه انسانها فطرتاً دوست دارند که اهمیت و ارزش کارشان شناخته شود تا فرصتی باشد که نیروهای تازه استخدام شده بدانند کارشان منشأ خدمت واقعی برای تأمین سلامت و سعادت جامعه می گردد. از عوامل مؤثر در روحیه هر کارمند...
آبراهام مزلو  نیازهای انسان را در پنج سطح طبقه بندی کرده است. بر اساس این سطوح اقدامات لازمه را شرح خواهیم داد:

 

اقدامات جهت تأمین نیازهای امنیت

 

 بازنشستگان خواهان آسایش و امنیت در زندگی خود هستند و انتظار رفاه نسبی را از سازمان خود دارند البته غرض از رفاه نسبی ارائه امکانات وسیع و توجهی تجمل گرایانه نیست بلکه فراهم کردن امکاناتی است که داشتن حداقل آنها به زندگی بازنشستگان آرامش معنوی و مادی می بخشد بنابراین همه مدیران و رهبران رسمی نظام بایستی تمام توان خود را برای تأمین احتیاجات اساسی و حقوق بازنشستگان بکار گیرند و حقوق و مزایای دریافتی ایشان نیز طبق تمامی سطوح دریافتی شاغلین دولت قابل تغییر و افزایش باشد. 

 

اقدامات جهت تأمین نیازهای امنیت 

 

قدر مسلم این است که فرد بازنشسته در وضعی که حقوق وی مورد بی توجهی و منزلت و مقامش مورد بی مهری واقع گردد نمی تواند احساس امنیت کند. با توجه به اینکه در جوامع پیشرفته به مسائل بازنشستگان حتی بیشتر از نیروهای شاغل   پرداخته می شود شایسته است در کشور ما هم  اقداماتی صورت پذیرد تا بازنشسته پس از خروج از سازمان نیز از امکانات کافی برخوردار باشد.

 

اقدامات لازم جهت نیازهای تعلق و دوست داشتن

 

 بازنشستگان هم دوست دارند مرجعی برای ابراز نظرات، عقاید، پیشنهادات و نیز انعکاس نارضایتی های خود داشته باشند. مشارکت دادن بازنشستگان در سرنوشت خویش موجب می شود که اولاً احساس تعلق به سازمان و سهیم بودن در هدایت آن تقویت گردد. ثانیاً با روحیه بهتری به خدمت دعوت شوند و لذا اگر شرایطی فراهم شود تا بازنشستگان با همدیگر پیوستگی ,و ارتباط بیشتری حاصل نمایند مقبول بودن در گروه، علاقه و نیاز به معنویت و پذیرش در جمع، بیشتر از پاداش های مادی و افزایش حقوق دخالت دارد.

 

اقدامات لازم جهت نیازهای مقام و موقعیت

   

همه انسانها فطرتاً دوست دارند که اهمیت و ارزش کارشان شناخته شود تا فرصتی باشد که نیروهای تازه استخدام شده بدانند کارشان منشأ خدمت واقعی برای تأمین سلامت و سعادت جامعه می گردد. از عوامل مؤثر در روحیه هر کارمند ارزش دادن به خود و اعتماد داشتن به خویشتن است بنابراین مدیران سازمان باید در تقویت احترام به خود و احساس ارزشمند بودن اعضا و آگاهی و باور به توانمندیهای هر یک از اعضا  بکوشند.  اقدامات لازم جهت خودشکوفایی بازنشستگان علاقه مند که میل دارند احساس کنند در هدایت و نظارت سازمان خویش دخالت دارند وقتی فرصت شرکت در تعیین خط مشی و سیاست کلی سازمان به افراد داده می شود رضایت خاطر بیشتری حاصل می گردد. لذا اولاً می دانند که وجودشان دارای اهمیت است چرا که آراء و عقاید شان در اتخاذ تصمیمات مؤثر است و ثانیاً منافع آنها از طرف گروه مورد توجه قرار می گیرد. گذشته از موارد فوق شرکت افراد در تعیین خط مشی کلی سبب ایجاد مقصود و غایت در فعالیت ها و هدایت کوششهای فردی می گردد. هرگاه غایت و مقاصد از طرف گروه معین گردد افراد خود را در برابر آنها مسئول دانسته و بر اجرای آنها علاقه مند می گردد.مردم باید جهانی را برای خود طرح ریزی کنند که در سنین پیری تا آنجاکه ممکن است خوشبخت باشند.

این مطلب ادامه دارد...

 

http://pishkesvat.blogfa.com/post-13.aspx

 

مطالب مرتبط:

۱۳ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۴۸
پیشکسوت |
تعداد بازدید : ۳,۴۸۶
کد خبر : ۵,۱۳۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید