بررسی مسائل عاطفی دوران بازنشستگی

بررسی مسائل عاطفی دوران بازنشستگی
توصیه هایی به بازنشستگان میانسال و سالمندان پیرامون مسائل روان شناختی،اجتماعی و غیره پس از بازنشستگی

شغل دلخواهی انتخاب کنید.

با دوستان و همدوره‌های‌تان، یک کار جمعی کوچک انجام دهید.

بدون تجویز پزشک و متخصص، هر دارویی را مصرف نکنید.

با افراد شاد، سرحال، پویا و سرزنده، نشست و برخاست نمایید.

زیاد بخوانید، بنویسید و جدول حل کنید.

همه افراد مانند هم نیستند؛ بکوشید خودتان باشید.

به جای تغییر شکل کاری، شکل شغلی پیش‌تان را ادامه دهید.

در صورت امکان، مکان زندگی خویش را تغییر دهید.

به مناسبت‌های مختلف به دیدار دوستان بروید و ساعاتی را با آنان بگذرانید.

عوامل تنش‌زای خود را شناسایی کنید.

خواب کافی داشته باشید.

از روش تن آرامی (مراقبه و آرامش سازی) نهایت بهره را ببرید.

خوش‌بین باشید.

بر لبان‌تان لبخند داشته باشید.

وقت را تلف نکنید.

با حال زندگی کنید.

برای تمام فصول برنامه‌ای تنظیم کنید.

برخی اوقات لازم است در برابر دشواری‌ها و ناملایمات زندگی سکوت کنید تا بتوانید از نعمت‌های خداوندی لذت ببرید.

با فرزندان بالغ‌تان ارتباط صمیمانه و نزدیکی داشته باشید.

با یاری دیگران، از زندگی برخوردار شوید.

خود را با شرایط موجود وفق دهید.

در تامین منافع دیگر افراد خانواده، جامعه و کشورتان مشارکت داشته باشید.

بازنشستگان باید به قبول نقش فعال‌تر در فعالیت‌های خانوادگی من جمله مراقبت از نوه‌ها (در خانواده‌های پر جمعیت) ترغیب شوند.

انزواطلبی، خطر زوال عقل (آلزایمر) را در بازنشستگان افزایش می‌دهد.

ورزش جهت حفظ تندرستی و نیز پر کردن پاره‌ای از اوقات فراغت بازنشستگان مفید و ضروری است.

بازنشستگان باید از فشار روانی (استرس) خود بکاهند. نگرانی موجب ترشح هورمون‌های زیان‌بار و تسریع سالخوردگی می‌شود. به منظور کاهش اضطراب، باید از شیوه‌های تن آرامی نظیر یوگا و تای‌چی سود جست.

یک فرد بازنشسته نباید از ساعات خوابش بکاهد. خواب ناکافی از قدرت وی جهت کاستن از نگرانی کم می‌کند.

شخص بازنشسته باید برای تنظیم ساعات روز برنامه‌ریزی کند.

بکوشید روزهای نشاط‌انگیزی داشته باشید و از استقرار در محیط‌های اندوه‌بار بپرهیزد.

گهگاه تنهایی نیز برای بازنشستگان لازم است. بهتر است در این مواقع به اماکن مذهبی همچون مساجد، امامزاده‌ها و عبادتگاه‌های گوناگون بروید.

برای مقابله با تنهایی در بازنشستگان باید از شیوه‌های مشاوره شناختی با فرد، آموزش جامعه به منظور تغییر نگرش نسبت به کهولت و دارو درمانی سود جست. بازنشستگان، منبعی از تجارب و خاطرات تلخ و شیرین گذشته‌اند که نباید بلااستفاده باقی بمانند. رویکرد داستان‌گویی و نقل تجارب و خاطرات گذشته توسط آنان علاوه بر این که نسل حاضر را در جریان رخدادهای موفق گذشته می‌گذارد، موجب می‌شود بازنشستگان در جامعه نقش شایسته‌ای داشته باشند.

نیاز به سخن گفتن و شنونده داشتن در انسان بسیار نیرومند است، زیرا قسمت عمده‌ حمایت‌های روانی انسان از طریق تعاملات کلامی با دیگران تامین می‌شود. علی‌رغم مفید بودن تعامل کلامی برای بازنشستگان، آنها به علت مشکلاتی در سخن گفتن و فراموشی، ممکن است شنوندگان خود را از دست ‌دهند و کمتر با آنها گفت‌و گو شود.

«نخستین توصیه‌ای که کارشناسان آمریکایی به سالخوردگان بازنشسته برای رفع کسالت و احساس بی‌ثمری کرده‌اند، این است که کار پاره‌وقتی بیابند تا ذهن و فکرشان به مسائل عبث و مضطرب‌کننده معطوف نشود؛ چرا که بی‌کاری ذهن آنها را به مسائلی مشغول می‌کند که احتمال دارد در دوران بازنشستگی به امراض مختلف دچار شوند.

بازنشستگان باید در جایی شاغل شوند که موظف به حضور به‌موقع در سر کار نباشند و مهم‌تر از آن، شغل دلخواه‌شان باشد. اشتغال موظف که مطابق ذوق آنها در دوره بازنشستگی نباشد، پیامدهای وخیمی به دنبال خواهد داشت.

فرد بازنشسته برای دوری از امراض روحی و جسمی، تا آنجا که می‌تواند، باید خود را سرگرم کند. سفر، مطالعه و خواندن کتاب‌های مورد علاقه، برنامه‌ریزی جهت دیدارهای دوره‌ای با دوستان و همکاران دوران اشتغال از جمله سرگرمی‌های توصیه‌شده برای سالمندان بازنشسته است.

ضمنا توصیه می‌شود که در صورت داشتن مکان مناسب، خود را با نگهداری حیوانات سرگرم کنند، یا داوطلب امور غیرانتفاعی از قبیل اشتغال در موسسات خیریه شوند. این گونه کارها فرصتی در اختیار بازنشستگان قرار می‌دهد که با وجدانی آسوده و خیالی راحت‌تر دوران سالمندی و بازنشستگی را پشت سر بگذارند.

بر پایه این گزارش، پیامدهای مطالعات و پژوهش‌هایی که در دانشگاه آمریکایی «میشیگان» انجام یافته، حاکی است آن دسته از شهروندان آمریکایی که به امور داوطلبانه خیریه و کمک‌رسانی به مردم می‌پردازند، 60 درصد نسبت به دیگران عمر طولانی‌تری داشته‌اند.

رفتن به میهمانی‌ها یا پذیرایی‌ از دوستان و شرکت در آیین‌ها و مناسبت‌هایی که از بازنشستگان و سالمندان دعوت می‌شود، از توصیه‌های دیگری است که کارشناسان برای پر کردن اوقات بیکاری سالمندان بازنشسته کرده‌اند.

چنانچه شرایط و امکانات لازم مهیا شد، بازنشستگان می‌توانند به تغییرات ظاهری محل سکونت خویش اقدام ورزند و این مساله تاثیر چشمگیری در روحیه آنان دارد. سالمند بازنشسته نباید تصور کند که تغییر ظاهر خانه، مناسبت با سن و سال وی نیست. حتی اگر احساس می‌کند از سکونت در یک محل دلزده شده است، در حد امکان باید سکونتگاه و خانه‌اش را تغییر دهد.

کارشناسان و متخصصان آمریکایی سرانجام به بازنشستگان توصیه کرده‌اند که از عبادت و خواندن ادعیه مذهبی و رفتن به مکان‌های مقدس هیچ‌گاه سرباز نزنند و تصور نکنند که سایرین راجع به رفتارشان چه‌سان می‌اندیشند و بدون توجه به طرز فکر دیگران از طریق عبادت، روح و جسم‌شان را تقویت کنند تا در برابر امراض مختلف جسمی و روانی در امان باشند.»

و در آخر با بیانی از فرمایشات پیغمبر گرامی این بحث را به پایان می‌بریم:

«هر پیری در میان طایفه‌اش همچون پیامبری است در میان امت خویش.»

 

تحریریه ماهنامه بهار زندگی

 

۲۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۵۸
zendegionline.ir |
تعداد بازدید : ۱,۵۱۵
کد خبر : ۷۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید